Vánoční trhy v Bruselu

Sváteční vánoční trhy v Bruselu neboli Plaisirs d’Hiver a Winterpret v sobě mají kombinaci toho nejlepšího z vlámské i valonské části Belgie. Plus něco navíc z celého světa, co jim dodá kouzelnou atmosféru. Dokonce se tyto vánoční trhy dostávají pravidelně do žebříčků těch nejkrásnějších.  Za návštěvu určitě stojí.

Co vás čeká?

Brusel se celý leske a je oblečený do nádherné výzdoby. Vánoční stánky na různých místech města jsou samozřejmostí. Můžete korzovat kolem těch nejznámějších památek a usrkávat horkou belgickou čokoládu nebo se zakousnout do vafle. Ty mají na každém rohu.

Bavit se můžete procházením mezi stánky, ale také se posadit do baru, a nebo si zajezdit na ledních bruslích + tento rok byla možnost zkusit si curling. Koukněte se dopředu na web, ať víte, do čeho jdete. 

Kam určitě zajít?

Chybu neuděláte, když se vydáte do centra města na zastávku De Brouckeré. Hned po výstupu z metra uvidíte stánky plné dobrůtek a venkovní bar. Za rohem na bulváru Anspach, což je taková dlouhá ulice centrem města, je také plno stánků s různými dobrůtkami. 

Pak už to máte jen kousek na Bruselské náměstí, kde je každý rok skvostný vánoční stromeček. Navíc každou půl hodinu se celé náměstí rozsvítí a můžete si užívat světelnou show i s hudbou. Na takový zážitek se vyplatí počkat. 

Ovšem ty nejkrásnější vánoční trhy jsou podle mého názoru na náměstí Sainte-Catherine. V jeho čele je velké vyhlídkové kolo, ze kterého budete mít vánoční trhy jako na dlani. Já osobně jsem byla nadšená z retro kolotoče, škoda, že je jen pro děti. Ve stáncích kolem koupíte různé domácí výrobky, dobrot je tam milion a dobré pití teče proudem.

Co ochutnat?

Toto bude jeden z mých nejoblíbenějších odstavců. Pojďme si představit jídlo, které můžete ochutnat na vánočních trzích v Bruselu. Na fotce je pečivo cougnou neboli ježíškův chléb, což je taková místní vánočka, která se dělá i ve Francii. Můžete si vybrat hrozinkovou, cukrovou, s čokoládou a výborně k tomu chutná horká belgická čokoláda. Tou se na vánočních trzích samozřejmě můžete taky zahřát. 

Čokoláda je v Bruselu vyhlášená, ať už je horká, a nebo jsou to pralinky. Doporučuji ochutnat oboje, když už máte dovolenou. Nám místní doporučili čokoládovnu  Pierre Marcolini, ale chutnají nám pralinky také z Neuhausu a Leonidase. 

K pití si můžete dát samozřejmě svařák (vin chaud) a belgická piva – těch mají v Bruselu nekonečno. Jestli půjdete jíst do restaurace, tak si určitě objednejte ochutnávku místních piv. V centru města vám budou všichni určitě rozumět anglicky. 

Plus je na místních trzích možné ochutnat rozmanitou kuchyni z celého světa. Já doporučuji uzeného lososa a francouzské brambory vařené s vínem alias tartiflette

Něco navíc

Jsem ráda, že Bruselské náměstí (tedy to hlavní) zdobil každý rok jinak provedený vánoční stromeček. Minulý rok byl červený a tento rok na něm visela krásná malá žlutá světélka. Ta prostupovala po celých větvích až k jeho kmenu, vánoční stromeček vypadal jakoby zářil. Byl to zážitek, nenechte si tu podívanou ujít.

Čurající chlapeček má během roku nepřeberné množství oblečků. Pořád dokola je střídá. Nedávno měl nějaký sado-maso outfit. Ale na Vánoce se drží při zemi, spíš jsou ozdoby kolem něj a panáček tam pak jaksi zapadne. Takže budete mít takovou sváteční bojovku, hledá se čurající chlapeček. 

Festival plný světel – to je další součást vánočních trhů v Bruselu. Každý rok jsou na jiných místech umístěné světelné instalace. Minulý rok jsme se kochali v parku Bois de la Cambre a tento kolem ulice Chartreux. Když budete v prosinci v Bruselu, tak si určitě zajděte si sem. Obdivovat světelné instalace můžete zdarma.

Čekám, že vás můj článek o vánočních trzích v Bruselu tak nadchnul, že se příští rok uvidíme na Bruselském náměstí. Takovou nádheru si přece nemůžete nechat ujít. Hlavní evropské město, by měl jednou navštívit každý, ať si udělá názor a užije si vánoční trhy. K tomu se vám mohou hodit mé další články.

1 názor na “Vánoční trhy v Bruselu”

  1. Pingback: Naše Vánoce v Bruselu - kachle_basni

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *