Už druhé Vánoce jsme oslavili v Bruselu. Do Čech za rodinou jezdíme v jiném období roku, takže jsme zase byli u stromku v počtu tří kusů – já, manžel a psice Róza. Během svátků si užíváme klidu, pohody, jeden druhého, dobrého jídla a vzpomínáme na naše blízké v Čechách. Jak se naše svátky v Bruselu liší od těch, co jsme slavili v Praze?
Tradice si neseme s sebou
Jsme Češi. Vyrůstali jsme v 90. letech a na přelomu milénia. Na vánoční stromečky jsme s rodiči věšeli čokolády z kolekce, dlabali jsme rybí polévku a bramborový salát zadělávali v dětské vaničce. Domácí cukroví muselo být na stole a stromek se zdobil na Štědrý den, protože jinak to nejsou Vánoce. A nebo jo? Co dělá v našich očích Vánoce ?
„Já nikdy neudělám tak krásné Vánoce jako uměla vykouzlit moje máma“: řekla jsem si, když jsem poprvé slavila svátky mimo rodinný krb. Je to jiné, člověk nostalgicky vzpomíná na rodinné zážitky a atmosféru. Měla jsem velké štěstí a mohla jsem si každé Vánoce užít a vidět je dětskýma očima díky přípravě rodičů. My se ségrou jsme si jako malé jen užívaly svátečních benefitů – rodina, dárečky, skvělé jídlo, pohádky, návštěvy a plno srandy. Tak to je jasné, že mi takové Vánoce pak přišly nedostižné a neopakovatelné.
Co jsme si nechali?
Když jsem se odstěhovala od rodičů, tak mi došlo, že jsem to já, kdo převezme štafetu v tom, aby byly naše Vánoce kouzelné. Je to na jednu stranu velká výzva, ale na druhou si můžeme s manželem udělat naše nové a vlastní tradice. Plus historek kolem přípravy, umísťování výzdoby a dalšího bude taky fůra.
Tím, že jsme se přestěhovali do Bruselu se naše české Vánoce, ve kterých jsme vyrůstali, nezměnily. Jen jsme si je trochu poupravili. Ono to v Belgii není zase takový kulturní rozdíl proti Česku. Co si budeme povídat – Evropa je Evropa. Takže naše belgické Vánoce se zase tolik neliší.
Vánoční stromeček, ozdoby, světýlka, Betlémské světlo a další výzdoba je tu podobná jako v Čechách. Já nedám dopustit na památeční háčkované zvonečky od naší babičky Jaruš.
Vánoční výzdoba
První rok jsme měli problém sehnat adventní věnec, ale to bylo spíš tím, že jsme ještě úplně nevěděli, kam zajít. Nicméně stromeček jsme měli, objednali jsme si ho online až domů. S ozdobami přivezenými z Čech pak stromeček vypadal, jak jsme zvyklí a nebyl to pro nás, po všech těch změnách při stěhovaní, takový skok.
Před druhými Vánoci už jsme věděli, kam jít pro parádní stromek i věnec. Adventní věnce mívají Belgičané v domácnostech taky (pokud slaví Vánoce). Dají se tu koupit už ozdobené nebo jen ty z jehličí, které si ozdobíte sami. Prostě podobně jako v Česku.
Mile mě překvapilo, že tu lidé za okny nemají tolik světýlek, které blikají jak cirkus. Miluju, když se procházím po městě a za výklenky oken jsou vidět vánoční stromky. Vánoční trhy a výzdoba města je v Bruselu nádherná. Dokonce město vyhrálo soutěž o nejkrásnější trhy. V tom může Brusel s Prahou směle soupeřit, ale o tom zase jindy.
Různé obchody tu mezi sebou soupeří, kdo bude mít ve výloze hezčí vánoční výzdobu 🙂 Třeba pekárna má ve výloze kmeny břízy a zátiší plné ledních medvědů. Naopak lékárna se pyšní funkční mechanickou poutí a nádražím, takže vyzvedávání léků není žádná nuda.
Co jsme si přidali?
Jak už je vám asi jasné, tak naše svátky v Belgii se tolik neliší od těch v Česku. Kde jsme si ale dovolili naše Vánoce obohatit, tak to je jednoznačně jídlo. Belgičané nemají na Štědrý den jedno speciální jídlo, které by jedla celá země. Stejně tak jako je země rozmanitá a multikulturní, tak to mají i v kuchyni. Jako pochoutka se tu ovšem berou ústřice a k tomu prosecco. To je jídlo, které ji vidět ve všech obchodech ve vánočním balení a na místních trzích si ho zákazníci také hojně dopřávají.
Hned na první Štědrý den jsem připravila místo mého milovaného bramborového salátu boeuf bourguignon. Maso se jenom rozpadalo a vůbec nám nevadilo, že nejíme klasiku. Recept je podle Julie Child a neměl chybu. Tento rok jsme si dali vinnou klobásu a bramborový salát se zase dostal na náš stůl. Já tu miluju místní trhy, kde mají milion druhů ryb a taky klobásy. K tomu v jiném článku.
Místo vánočky tu prodávají tzv. cougnou neboli Ježíškův chléb. Plus na vrchu je položené malé růžové miminko, které je v cukru. Jo, může to být trochu morbidní zvyk, ale pečivo chutná skvěle. Kdybych nechtěla české vánoční cukroví, tak bych ho ani nemusela péct. Během svátků tu pulty obchodů přetékají různými sladkými dobrotami. Belgičané si takové sladkosti kupují a doma je nepřipravují. Díky tomu se nám českým expatům nemůže stát, že by v obchodech došel moučkový cukr.
Za všechny dobrůtky jmenuji třeba madlenky nebo vánoční poleno, které má původ ve Francii. Spousta sladkostí je pečení v malinkých verzích a krásně se hodí místo českého vánočního cukroví.
A co bude dál?
Já doufám, že si i spoustu dalších Vánoc užijeme všichni spolu. Tenhle rok jsme si dali pod stromeček Rózičky (psice) zdraví. Ona to asi nějak tušila, a tak se nám pod stromeček rovnou instalovala sama. Před svátky byla totiž na operaci a vzali jí slezinu, kde měla nádor. Držte nám pěsti, ať nám naše psí seniorka dělá ještě nějakou dobu radost.
Všem přeju krásné svátky a udělejte si je podle svého, ať jde kdekoliv a slavíte je s kýmkoliv!
V Bruselu bydlíme teď rok a půl. O našich zážitcích, kterých je opravdu hodně, píšu v dalších článcích.
Baví mě dávat lidem energii a radost. Prostřednictvím mých textů pomáhám čtenářům zjistit, že v tom nejsou sami a že humor nám vždy zůstane.
Psaní v různých formách se věnuji 7 let, ale vlastně už od dospívání jsem si vždycky něco psala.
Pingback: Vánoční trhy v Bruselu - kachle_basni