Lucembursko je rozhodně luxusní země

Lucembursko – rozlohou nejmenší země v Evropě, ale co do památek, krajiny a zážitků rozhodně ne malá. Vyrazili jsme z Bruselu, kde dlouhodobě žijeme, do Lucemburku – hlavního města Lucemburska. Mají to pěkně vymyšlené, název hlavního města a státu se moc dobře pamatuje! O zážitcích z jedné ze tří zemí Beneluxu jsem napsala článek, tak čtěte dál.

O lucemburském Lucemburku

V hlavním městě Lucemburska žije asi 120 tisíc obyvatel. Celá populace státu je tvořena z 50% etnickými Lucemburčany a zbytek jsou jiné národnosti a přistěhovalci. Protože jsem i já přistěhovalec v Belgii, tak mi je tahle statistika velmi sympatická. Mám totiž ráda multikulturní společnosti. Další fakta a historii najdete ve všech jiných článcích, ale já bych chtěla psát hlavně o tom, co jsem viděla já.

Po příjezdu do města jsem hned musela běžet okouknout výhledy.  Věděla jsem, že město je postavené na skále na soutoku dvou řek. Díky tomu je nádherný výhled do údolí a strží. Zároveň můžete sejít dolů k řece, kde se dá jít podél jejího toku, což se nám hodilo, protože s námi byla naše chlupatá psí cestovatelka Róza.

Město Lucemburk patří k těm nejbohatším na světě, má hodně vysokou kvalitu života. Pro cestovatele je zajímavá informace, že městská hromadná doprava je zdarma. Pro mě osobně bylo bohatství ve městě patrné na každém kroku. Jednu privátní banku střídala druhá. Známou módní značku jiná. Všude byla taková až sterilní čistota… všechno bylo srovnané a v řádku. Nicméně v centru, kde je mnohem víc lidí, se dostanete do toho správného koloritu a precizní pořádek je ten tam. Ještěže tak, protože pravé zážitky z cestování nikdy nezískáte v 100% uklizeném a vyparáděném městě. Chce to ten správný ruch a pulzující život.

Pro ty, kteří se zajímají o evropské instituce, mám fajn informaci. Lucemburk je sídlem mnoha institucí EU. Například Evropského soudního dvora, Evropského účetního dvora, Sekretariátu Evropského parlamentu, Evropské investiční banky a Evropského investičního fondu.

Spojení lucemburské a české historie

Říká vám něco jméno Jan Lucemburský? Určitě ano! Tento král vládl českým zemím v letech 1310-1346. Narodil se právě v Lucembursku. Český trůn získal vojenskou silou a nárok na něj upevnil sňatkem s Eliškou Přemyslovnou. Měli spolu sedm dětí a jedním z nich nebyl nikdo jiný než Karel IV. Jak je Evropa malá, že?

Mosty, hrady a výhledy jak z pohádky

Ne nadarmo patří historické centrum Lucemburku na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Památku objevíte opravdu na každém rohu. Určitě nesmíte minout oficiální sídlo lucemburského vévody (ano, Lucembursko je velkovévodství) Velkovévodský palác (Palais Grand-Ducal). Stráže se před ním mění podobně jako to známe z Pražského hradu a je to také turisty hojně vyhledávaná událost.

Určitě neuděláte chybu, když se budete pohybovat i v širším centru města. Odměnou vám budou parky plné zeleně, květin a efektních vodopádů. Lucemburčané mají rádi pikniky a dokonale posekaná a zelená tráva v parcích k posezení přímo vybízí.

Pont Adolphe - nejvýraznější most

Známý krasavec, který má i svou miniaturu v Mini Evropě v Bruselu, se majestátně tyčí nad údolím Lucemburku. Jde o dvoupatrový most s názvem Pont Adolphe. Můžete se po něm projít pěšky nebo projet na kole. Výhledy z něj mají své kouzlo zvlášť, když zapadá slunce. Podle toho si naplánujte procházku. Ovšem pohled na most se vyplatí ze všech úhlů a v jakémkoli čase.

Praktické tipy

Jedno hlavní jídlo seženete v restauraci kolem 30 euro, což není úplně levné, ale kuchyni mají skvělou. Pozor většinou mají pauzu mezi obědem a večeří, takže od 15 do 18 hodin se dá v restauraci občerstvit jen pitím. Samozřejmě se dá stravovat ve fast foodech, protože Mc’Donalds je všude. 

Ubytování jsme našli klasicky na webu Bookingu. Dopřáli jsme si lepší hotel, protože byl velikonoční víkend a na ubytování v Lucemburku byly akce. 

Vyrazit do Lucemburska s pejskem není vůbec žádný problém. Můžete ho vyvenčit v pěkné řádce parků v Lucemburku a nebo vyrazit do jiných měst. Psích kamarádů jsme potkali mraky.

Co ještě v Lucembursku vidět?

Nevynechejte hlavní náměstí, které je pojmenované po Vilému II. (Guillaume II), ten bylve své době nizozemským a lucemburským panovníkem. Ale věřím tomu, že vás uchvátí každé další náměstí a zdánlivě malinký plácek – tak jako mě.

Kasematy neboli podzemní chodby v opevnění jsou další zajímavostí Lucemburku. Dodnes se jich dochovalo 17 kilometrů. Vydejte se po stopách historie a chodby navštivte. Já nemám ráda stísněné prostory, tím pádem jsem tuhle kratochvíli ráda oželela.

Další mosty jako je třeba Pont Grande Duchesse Charlotte si můžete prohlédnout z vyhlídky ve městě. Svými červenými pilíři vám možná vzdáleně připomene most Golden Gate.

Lucembursko samozřejmě není jen Lucemburk. My jsme si zajeli k vodopádům Schiessentümpel. Jsou v dojezdové vzdálenosti od hlavního města. Lesní krajina mi připomínala Šumavu, ale les byl plný listnatých stromů, protože Lucembursko neleží v takové nadmořské výšce. Jeho největší hora nebo spíš kopec měří pouhých 500 metrů a jmenuje se Kneiff. Každopádně k vodopádům se dostanete pěknou stezkou, která má asi 3 kilometry. Případně se dá zaparkovat i u nich, ale jsou hodně oblíbené, takže možná nenajdete místo k parkování.

Je toho mnohem víc. Napište mi do komentářů, co jste v Lucemburku navštívili vy?

Další články o cestování

Jsem moc ráda, že jste článek dočetli až sem. Jestli vás zajímají další cestovní příspěvky, tak koukněte sem. Kam se vydáme příště? Na seznamu přání máme další místa ve Francii a v Holandsku. Už se těším, až vám o nich napíšu.

2 názory na “Lucembursko je rozhodně luxusní země”

  1. Tonda Souček

    Klárko, super povídání o Lucembursku a jeho hlavním městě a naprosto famózní fotky.
    Velká inspirace.
    Díky.
    Tonda a Helča

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *