V hlavním městě Lucemburska žije asi 120 tisíc obyvatel. Celá populace státu je tvořena z 50% etnickými Lucemburčany a zbytek jsou jiné národnosti a přistěhovalci. Protože jsem i já přistěhovalec v Belgii, tak mi je tahle statistika velmi sympatická. Mám totiž ráda multikulturní společnosti. Další fakta a historii najdete ve všech jiných článcích, ale já bych chtěla psát hlavně o tom, co jsem viděla já.
Po příjezdu do města jsem hned musela běžet okouknout výhledy. Věděla jsem, že město je postavené na skále na soutoku dvou řek. Díky tomu je nádherný výhled do údolí a strží. Zároveň můžete sejít dolů k řece, kde se dá jít podél jejího toku, což se nám hodilo, protože s námi byla naše chlupatá psí cestovatelka Róza.
Město Lucemburk patří k těm nejbohatším na světě, má hodně vysokou kvalitu života. Pro cestovatele je zajímavá informace, že městská hromadná doprava je zdarma. Pro mě osobně bylo bohatství ve městě patrné na každém kroku. Jednu privátní banku střídala druhá. Známou módní značku jiná. Všude byla taková až sterilní čistota… všechno bylo srovnané a v řádku. Nicméně v centru, kde je mnohem víc lidí, se dostanete do toho správného koloritu a precizní pořádek je ten tam. Ještěže tak, protože pravé zážitky z cestování nikdy nezískáte v 100% uklizeném a vyparáděném městě. Chce to ten správný ruch a pulzující život.
Pro ty, kteří se zajímají o evropské instituce, mám fajn informaci. Lucemburk je sídlem mnoha institucí EU. Například Evropského soudního dvora, Evropského účetního dvora, Sekretariátu Evropského parlamentu, Evropské investiční banky a Evropského investičního fondu.
Klárko, super povídání o Lucembursku a jeho hlavním městě a naprosto famózní fotky.
Velká inspirace.
Díky.
Tonda a Helča
Moc děkuju za zprávu! Jsem ráda, že se vám vyprávění líbilo. Lucemburk určitě doporučuju. 🙂 Taky zdravím.