Sbohem roku 2021 a vítej 2022

Nikdy jsem neměla náladu na to, abych si rekapitulovala předchozí rok. Nebyl čas, není to důležité, nechci se vytahovat … vždycky se něco našlo. Teď v prosinci 2021 jsem si řekla dost, nazrál čas si připomenout uplynulý rok. Chci to udělat a těším se na to. Otevřela jsem si fotky v telefonu a projížděla jsem měsíc po měsíci, den po dni a koukala na to, kolik mám za sebou krásných zážitků. I ty ošklivé zážitky mi najednou přišly pěkné, protože už tolik nebolely a je to přeci můj život.

Jak to máte vy?

Děláte si také zhodnocení nebo ohlédnutí za minulým rokem? Budu ráda, když si pročtete mou rekapitulaci. Minulý rok pro naši rodinu (já, můj manžel a psice Róza) znamenal obrovskou změnu a transformaci. Pořád to doznívá a dá se říct, že si žijeme náš sen. Jsem za to moc vděčná.

První půlka roku 2021

První půlka roku byla ve znamení čekání. Manžel začal pracovat v únoru pro belgickou firmu, ale v Belgii byl lockdown. Nikdo nesměl do země, pokud neměl pádný důvod. A do toho nespadala jeho práce, kterou mohl dělat na dálku. Až do června jsme byli v takovém vakuu, kdy jsme čekali na stěhování. Nemohli jsme si pořádně hledat byt, protože jsme nevěděli, kdy se budeme stěhovat. Také jsme si nemohli cokoliv plánovat, neměli jsme prostě pevnou půdu pod nohama. To se zlomilo až v květnu a pak přišlo překotné stěhování. Naštěstí jsme měli všechno připravené. Doma jsem se totiž v tom vakuu snažila zaměstnat a třídila a připravovala jsem všechno možné.

Poslední týdny našeho pobytu v Čechách jsme využili k setkání s rodinou a kamarády. Bylo to moc příjemné. Začínalo léto a já jsem si říkala, že bychom se měli stěhovat častěji, to má pak člověk velkou motivaci si naplánovat třeba piknik s kamarádkami. Nic najednou neodkládáte. V Praze jsme bydleli v Karlíně a i s ním a s naším retro bytem jsme se pomalu loučili. Byli jsme tam šťastní zažili jsme velké úspěchy a také velké pády. Praha je krásná a mě osobně v Bruselu chybí ta možnost si projít centrum pěšky během jednoho večera. V Bruselu se tohle stihnout nedá.

Přehoupl se červen a my jsme najednou seděli v autě a uháněli vstříc novému začátku a velké výzvě – životu v zahraničí. Auto jsme měli narvané věcmi pro naši psici Rózu. Na každé zastávce nám z auta vypadl tu míček, tu hračka. Sranda to byla. Bez Rózy by naše rodina nebyla kompletní a tolik bychom se nenasmáli. Prostě náš pes je plnohodnotný člen rodiny.

Druhá půlka roku 2021

Najednou jsme stáli v novém bytě a měli jsme před sebou tolik nových možností až se mi z toho točila hlava. Rozhodla jsem se jít na věc systematicky a odkrajovat postupně z velké porce úkolů. Po malých soustech to bylo snadnější. Ze začátku se naším druhým domovem stala Ikea, kde jsme kupovali většinu nábytku.

Postupně jsme se propracovali i k tomu, že byl volný víkend a mohli jsme se vydat objevovat Brusel a Belgii. Za ten půlrok jsme toho stihli opravdu hodně. Jsem strašně moc vděčná, že si každý den plníme náš sen. U moře jsem tolikrát během roku nikdy nebyla. Je pravda, že jsem se v něm ani jednou nekoupala, protože v Belgii nejsou moc horka. Tenhle rok bylo také hodně deštivé léto. Ale procházky po pláži s naší psicí Rózou miluju nejvíc. Dokonale to čistí hlavu.

Dostavily se také nečekané vedlejší efekty stěhování. Sice je to do Bruselu asi hodina a půl letu a autem 9 hodin, ale 1000 km udělá své. Kamarádi a rodina nám zůstali v Čechách. Nejsme u všeho, jak jsme byli dřív. Nejedeme k rodině každý druhý víkend. Prostě jsme odtržení, a to je někdy těžké. I když jsem si na začátku myslela, že u nás budou návštěvy pořád, tak to tak samozřejmě úplně není, všichni mají vlastní život, což naprosto chápu. Na druhou stranu se už na nás bylo podívat pár známých i rodina. Je super, že ta setkání jsou pak mnohem intenzivnější, protože víme, že to je vzácné.

Přiznám se, že jsem se toho za poslední rok naučila hrozně moc. Hlavně jsem zjistila, že se v některých situacích musím spolehnout kompletně sama na sebe. Jsme sice s manželem na spoustu věcí dva, ale nemůžeme být u všeho společně, navíc každý z nás si tyto události prožívá po svém. Takže hlavní věc, kterou se stále učím, je samostatnost. Zjistit si informace, nenechat se odbýt na první pokus a jít si za svým. Spoustu jsem toho o sobě zjistila a když si říkám, tak tohle už nezvládnu, tak to prostě zvládnu. Jak? Postupně, krok za krokem. Proto je skvělé se takhle ohlédnout, jakou je možné za rok ujít vzdálenost. Hlavně mentálně.

Život v zahraničí bych doporučila všem, není nutné bydlet za hranicemi na neurčito (jako to máme my), ale zkuste si to. Na prázdniny, na pár týdnů, s kamarády, samostatně, s rodinou, je spousta možností. Poznáte, že Česko není pupek světa a stanete si víc tolerantní. Já vidím, že v Belgii jsou věci, které máme v Čechách lepší a naopak. Proto mi přijde strašně nefér, když jsou Češi často nespokojení a hodně si sami snižují hodnotu a sebevědomí. „Máme hrozné silnice. V zahraničí je všechno levnější. Naše zdravotnictví je otřesné“. Není to pravda. Podívejte se do světa, opravdu, nejen na prodloužený víkend nebo prostřednictvím zpráv. Pak uvidíte, že jako Češi jsme ušli neskutečnou cestu a můžeme být právem hrdí. Jen je třeba pracovat na sobě dál.

Co nás čeká dál?

Rok 2022 pro nás doufám bude zásadní v tom, že se vrhneme po hlavě (jinak to snad ani nejde) do IVF. Touhle cestou už jsme začali kráčet v Čechách, ale bohužel ji přerušil covid a mé nervové zhroucení, ale o tom jindy. Už máme pěkně našlápnuto. Našla jsem si tady v Bruselu gynekoložku, což byla velká výzva. Ale rozhazování sítí a hledání kontaktů mě baví. Opět nezklamal Facebook a nápomocní místní expati. YES!

Rádi bychom byli dál spokojení s naším novým bydlištěm a životem v belgickém Bruselu. Pořád si tu zvykáme a já hooodně bojuju s francouzštinou. Těšíme se, co přinesou další dny. Jsme zvědaví na nová setkání, nová přátelství a další zážitky. Nájem tu máme na tři roky. Pak se uvidí, kam se vrtneme dál. Toto mě na začátku strašně děsilo, ale teď si užívám přítomnost. Mé plány do budoucnosti jsou prosté. Přeju si zdraví a abychom s manželem byli pořád spokojení a napojení jeden na druhé.

Všem přeji do roku 2022 splnění všech jejich přání. Plňte si všechny své sny (i ty bláznivé), ať si jednou můžete říct, že váš život byl naplněný. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *