Bruggy – belgický klenot

Postupně projíždíme všechna belgická města, která nás lákají. Máme to teď totiž z Bruselu všude asi hodinu. Bruggám se přezdívá Benátky severu, takže jsme je vyrazili prozkoumat. Já, manžel a naše psice Róza – obvyklá sestava. Psice nám většinou otevírá zavřená srdce Belgičanů. Říkají: „Très joli. C’est cocker?“ V Bruggách ale mluví belgickou neboli vlámskou holandštinou, ahaaa. Ovšem angličtina vám také projde.

Tak si pojďte s námi projít město:

Trocha místopisu

Bruggy jsou jedno z nejnavštěvovanějších míst v Belgii. Dalším jsou Antverpy, pěkně válcují i Brusel. Jsou součástí provincie Západní Flandry, která jako jediná leží u moře. Belgie má totiž strašně kraťoučké pobřeží. V této provincii najdete i další slavnější města Ostende a Ypry.

Když se podíváte na mapu, tak uvidíte, že Bruggy nejsou přímo u moře, ale i tak je ve městě spousta vodních kanálů. Po městských kanálech se prohánějí lodě s turisty i místními. Jezdit v loďce po historickém centru města může být srovnatelný zážitek s Benátkami. Teď už víte, proč se Bruggám říká Benátky severu. Kanály z města se dostanete také do Ostende nebo do Ghentu. Belgičané a hlavně Nizozemci využívají vodní kanály k dopravě. Prostě jedeš po vodě místo silnice.

Atmosféra města

My jsme pro návštěvu města zvolili začátek září. Počasí bylo takové belgické – ani horko ani zima a občas na nás dokonce vykouklo sluníčko. Což my nováčci v Belgii oslavujeme, protože jsme rozmazlení českým počasím. Hned po příjezdu do města jsme v parku potkali svatbu, bylo to kouzelné. Stáli tam svatebčani a fotili se v takovém tom ranním oparu. Do města vjedete a hned se ocitnete mezi historickými domy, kanály a parky. Na to vás nic nepřipraví, tak si užijete husinu z té krásy a jdete se nechat unášet dál po historických ulicích.

To bylo doslova naše heslo dne. Půjdeme se projít po městě a uvidíme, co objevíme. To jsem celá já. Manžel si pro svůj pocit kontroloval GooleMaps a občas nás nasměroval na turisticky oblíbená místa. Já jsem každopádně při vjezdu do města otevřela pusu a zavřela jsem ji až při odjezdu. Bylo toho tolik k vidění a prožití. Občas mi přišlo, že jsem snad v nějakém historickém filmu a pohybuji se v kulisách – po ulicích jezdily kočáry s koňmi, místní krámky měly původní podobu a ty památky. Och, och.

Místní krámky, restaurace, pochutiny a dobrůtky

Je libo karamelku, lízátka, pralinky, nadýchané pečivo všeho druhu, belgické pivo? V Bruggách si každý přijde na své. Mají toho tolik, že nebudete vědět, co si vybrat.

My jsme našli tento obchod se sladkostmi. Výloha s marcipánem nás zase nalákala jinam. Oběd jsme si dali v restauraci s výhledem na zapadlý městský kanál a sladkou tečku v této luxusní pekárně jen tak do ruky. Tam byla fronta až ven. Měla jsem dokonalý čokoládový chleba. Mně by stačilo se jenom dívat přes výlohu a vydržela bych tam hodiny.

Projížďka na loďce

To jsem chtěla moc, ale nebyl prostor pro pejsky. Lodě se prodírají městskými kanály a jsou přesně tak velké, aby se vešly i pod ten nejmenší most. Ujít si to ale nenechám, jen to bude chtít zajet do Brugg na pár dnů. To mimochodem doporučuji všem, kteří se do Brugg chystáte, protože první den budete jen koukat a užívat si tu blaženost.

Abyste měli čas si všechno projít a třeba se podívat do muzea hranolek, tak to chce víc dnů. Energie, kterou v Bruggách načerpáte, vás pak bude provázet o to déle.

Centrum města

Historické baráčky lemují celé město. Dřevěných, zděných, cihlových a typických starých domečků si užijete dostatečně. Mně se líbila ta rozmanitost a zdobení domů. Jak jsem psala, jděte po městě, nechte se unášet a kochejte se.

Zmínka o Bruggách je známá už od 9. století. Název Bruggy údajně pochází ze slova bruggja, které znamená přístavní molo. To by odpovídalo, protože Bruggy mají od středověku fakt bohatou námořní historii. A pozor! Historické centrum Brugg je zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. 

Určitě zajděte i mimo centrum

Nedaleko centra, co by kamenem dohodil, je krásný park, Minnewaterpark alias Lake of Love Park. V něm objevíte různá zákoutí, kam neproudí tolik turistů, ale zdržují se tu spíš místní. Během jara tam všude kvetou květiny. Ale i v září je to tam krásné a hlavně klidné. Ideální relax po dni, který prochodíte rušným městem.

 

Pár vlámských slov

Do Brugg se vám bude hodit alespoň pár základních slov v belgické holandštině neboli vlámštině. Když se totiž aspoň trochu snažíte v místním jazyce komunikovat, tak jsou k vám hned místní otevřenější. 

Tady máte malý slovníček:

Dobrý den – Goedendag, hallo

Na shledanou – Tot ziens

Děkuji – Bedankt

Prosím – Alsjeblieft

Účet, prosím – De rekening alstublieft

Kolik to stojí – Hoeveel kost het

Zbytek si v klidu najdete podle potřeby na Google Překladači. Dá se tam dokonce pustit, jak se ta krkolomná slova vyslovují.

Tak co? Zajedete si někdy na výlet do Brugg? Jestli jste tam už byli, tak mi sem určitě napište vaše zážitky. Navštívit Bruggy je opravdu MAGICKÝ zážitek. Další články o cestování jsou zde.

2 názory na “Bruggy – belgický klenot”

  1. Bruggy byly nádherný před 30 lety. Byli jsme tam v 88 v minulém tisíciletí. Téměř žádní turisté a úžasná atmosféra staré Belgie. No a hlavně jsem byla 2x v kostele na Madoně z Brugg od Michelangelo a jen němě jsem pozorovala tu nádheru.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *