Cestování bez cestovky? Svoboda a pohoda

Vybrat, zorganizovat a naplánovat si svou vlastní dovolenou je zábava a nepotřebujete k tomu ani cestovku. Stačí mít nápad, kam chcete vyrazit a internet. V článku vám popíšu, jak si plánuji dovolené já. Mějte svobodu a cestujte na vlastní pěst.

Proč cestuji bez cestovky?

Zatím nejsem zastánce hromadného cestování. Možná to někdy přijde a ráda pojedu s cestovkou a rozhodně proti tomu nic nemám. Co já osobně nemusím jsou organizované skupiny a zábava, to je jeden z důvodů, proč si plánuji dovolenou sama.

Také nechci platit někomu za služby, které si mohu zajistit sama, a ještě se u toho dozvědět víc o místě, kam pojedu a pobavit se. Tím, že víc poznám zemi, kde chci trávit dovolenou, jí podle mého názoru vyjadřuji svou úctu.

Na dovolené ráda jezdím z místa na místo. Nemusím vidět všechno, ale ráda se podívám na víc míst, když už jsem se do dané země vydala. Zase říkám, ano, byla jsem na dovolených, kde jsme celou dobu byli na jednom místě a zatím mi to stačilo.

Jak moc mám plánovat?

Já jsem tak středně plánovací člověk. Něco si vyberu a naplánuji a něco naopak nechám na náhodě. Mám ráda, když mě dané místo něčím překvapí. Třeba jdu kolem galerie, muzea, kavárny a zalíbí se mi, tak tam jdu. Chci si nechat alespoň nějaký prostor pro svobodu rozhodování a náhodné zážitky.

Obecně plánování řeším tak, že si naplánuji program na dny, které budu na dovolené a ty místa pak libovolně prohazuji a uzpůsobuji podle toho, jaké je počasí a jakou máme s manželem zrovna náladu. Někdy se vám prostě chce jen tak courat po městě, nebo jít nakoupit, jindy je zase energie na větší výlet.

Mám kamarádky, které jsou v plánování úplné mistryně. Míša si vyplňuje místa do Google Maps i s poznámkami, co je v daném místě k vidění. To jsem se naučila od ní. Přímo na místě dovolené pak vyberu místa, podle aktuální situace. Samozřejmě podmínka je mít data i v zahraničí a chytrý mobil.

Na druhou stranu Bárb plánuje dovolené do excelovské tabulky. Myslím, že to má tak promyšlené, že má v tabulce i jednotlivé outfity, protože většinou mají dovolenou i s focením. K tomu je zase potřeba umět minimálně anglicky a najít si fotografa/nadšence v dané zemi.

Ale obě dvě možnosti se dají krásné kombinovat. Navíc, jestli jste spíš člověk zamilovaný do papíru, tak prodávají super cestovatelské deníky. Můžete si zaznamenat všechny zážitky z vašich cest, když jsou zrovna ještě horké a pěkně si vložit plán výletů do deníčku.

Nikde není psáno, že když pojedete na vlastní pěst, tak nemůže využít služeb cestovky a koupit si například výlet lodí přímo na místě.

Auto nebo letadlo?

Záleží na vás. Každý nemá vlastní auto a nechce řídit tisíce kilometrů. Já tohle naprosto chápu. Na druhou stranu já mám strach z létání, takže se dost přemáhám, když mám letět. Třeba cesta do Rakouska autem byla v pohodě. Ale do Řecka jsme už letěli. Teď se kvůli pandemii možná stane cestování autem zase víc oblíbené. Já si totiž nedokážu představit, že sedím hodiny v letadle v respirátoru.

Kde hledám letenky?

Úplný základ jsou samozřejmě letenky, pokud nechcete jet autem. Já chodím na Skyscanner, to je srovnávač různých leteckých společností. Ve vyhledávání vám vyskočí několik možností. Dá se vybrat, jestli chcete přímý let nebo s přestupem. Také si zvolíte přesný datum odletu a příletu. Umí spoustu dalších vychytávek.

Já mám zkušenost s odletem jak z ČR, tak ze zahraničí. Když letíte z ČR jsou letenky občas dražší, ale máte to pohodlnější a nemusíte se nikam trmácet. Já už jsem na přejíždění do zahraničí pohodlná. Ale zkusila jsem to třeba do Berlína, kdy jsme s kamarádkou Míšou sehnaly zpáteční letenky na Malloruc do tisícovky. Kdo rád ušetří, tak hledejte lety ze zahraničí. Akce na letenky jsou tady.

Vždycky je potřeba si rozmyslet, jak se na místo odletu dostanete a jestli se vám cesta tam v porovnání s letenkou  z Čech vyplatí. Ale jak vyčíslit pohodlí, to vám neporadím. Takže zvažujte. My jsme například do Berlína na letiště jely autobusem (odjezd ve dvě v noci) a zpátky nás vzaly holky, co byly v Berlíně autem a poznaly jsme je v letadle.

Super jsou různé akce na letenky. Pokud si potřebujete hodně hlídat rozpočet a nemusíte na vybraná místa přímo v hlavní sezóně, tak koukněte třeba sem. Pohlídají za vás různé výhodné letenky a vy pak nemusíte každý den hledat, jestli není někde akce.

U letenek ještě upozorním na to, že cena, kterou inzerují společnosti při vyhledávání je bez zavazadla. Dopředu se rozhodněte, jestli pojedete jen s batohem, který se dá vzít jako příruční zavazadlo do letadla nebo si vezmete kufr. My si s manželem bereme většinou jeden kufr. To je k letence další položka navíc. S kamarádkami jsme jely jen s batohem. Teplé oblečení jsme měly na sobě a plavky a šaty v batohu.

Nebojte v zahraničí mají také obchody a můžete si tam cokoliv koupit, když je potřeba, takže hurá do plánování.

Kde hledám půjčovnu aut?

Když někam s manželem letíme, tak si většinou půjčujeme auto, abychom mohli cestovat i mimo město příletu. Není to podmínka, například Krakov jsme si s kamarádkami užily parádně i bez půjčeného auta.

Kolem hlavních a velkých měst se dá dobře využít lokální hromadná doprava nebo taxíky, třeba Uber. Podle místa, kam se chcete vydat, se dá dopředu zjistit, co a jak tam jezdí. Internet ví všechno.

Pro mě je Skyscanner super i v tom, že umí najít půjčovny aut rovnou v místě, kam zrovna letíme. Půjčení auta je většinou nejdražší položka v seznamu, ale mnohonásobně se vyplatí. Dá vám svobodu. Můžete si zajet kamkoliv. Zastavit kdykoliv. Vidět místa, kam byste se s cestovkou nedostali. Navíc máte svůj klid a nemusíte na nikoho čekat. 

Na pár dovolených jsme si auto nepojišťovali. Je to tak, že když si zamluvíte auto na místě určení, tak vám vyskočí možnost si ho také pojistit. Nakonec se nám vyplatilo si tohle pojištění udělat, a když nám na Mallorce auto někdo poškrábal, tak nám pojišťovna po doložení papírů vrátila peníze do týdne. Všechno se dalo zařídit online. Žádné handrkování a velké vyřizování.

Doporučuji si vybrat půjčovnu přímo na letišti. Já si ráda připlatím za to, že mohu auto na letišti rovnou vyzvednout a jet. Zažila jsem si variantu, že jsme hledali na letišti zastávku pro bus, který měl dovézt zákazníky do autopůjčovny mimo letiště. V tomhle případě je půjčovné většinou trochu levnější, ale já nemám dobré zkušenosti s jejich službami.

Ať už si vyberete jakoukoliv půjčovnu aut, tak doporučuji auto klidně před člověkem z půjčovny ještě nafotit. Díky tomu máte důkaz, že nemá někde skrábanec, kterého jste si třeba hned nevšimli.

Kde hledám ubytování?

Mám vyzkoušený jak Booking.com, tak Airbnb. Také jsem udělala i to, že jsem našla hotel napřímo. Viděla jsem třeba fotky místa v Rakousku na Instagramu a koukala, jestli je ubytování za přijatelnou cenu a pak šla rovnou na stránky hotelu.

Jinak Booking.com je klasika. Najdete tam různá ubytování od hostelů, apartmánů, hotelů, chatek, přívěsů. Mají dobré filtry, můžete si vybrat pokoj s balkónem, ubytování se snídaní a mít s sebou dítě nebo psa. Líbí se mi, že jsou u každé možnosti komentáře hostů, fotky a přesné umístění. Od toho se rovnou můžete odrazit při plánování výletů.

Airbnb funguje tak, že si na něm založíte účet a hodnotíte vy jako host ta místa, kde jste byli, ale také vás hodnotí ti, co vám ubytování poskytli. Na začátku bylo Airbnb udělané tak, že lidé ubytovávali jiné lidi u sebe doma nebo v bytě, kde zrovna nejsou. Bylo to takové osobnější. Ale to už teď neplatí a spousty bytů koupily agentury, které je pronajímají ve velkém a ten prvek setkání s tamními obyvatelii se vytratil.

Na Airbnb se dá zase dobře filtrovat. Jen pozor, abyste si nevzali sdílený pokoj, jestli nechcete. Můžete si přečíst recenze od předchozích hostů a spojit se přímo s majitelem. Když si zamlouváte pokoj, tak po vás bude systém chtít krátké představení. (Kdo jste, kde žijete, co máte rádi).

Jedna i druhá ubytovací platforma od vás bude chtít většinou číslo platební karty a částku si před odjezdem zablokují. Jsou i ubytování, kde stačí jen rezervace a není potřeba kartu zadávat. Například na Bookingu jsou různé ceny podle toho, jestli chcete využít možnost stornovat dovolenou.

A co program?

Co máte rádi? Co chcete na dovolené dělat? Jedete do města, na hory nebo k moři? Základní informace, podle kterých se budete řídit při plánování programu.

Když já plánuji dovolenou ve městě, tak se většinou podívám na webové stránky města. Například Londýn je má moc hezky udělané a přehledné. Kouknu na internet na různé blogy. Také napíšu známým a kamarádům, kteří už v místě byli a třeba tam někoho znají, aby mi doporučil, co určitě nevynechat. Každý má jiné záliby. Já mám ráda muzea, kavárny, památky a přírodu, manžel zase restaurace, bazény, lázně, technické výstavy  a různé výlety. Naše zájmy se snažím skloubit, abychom si v místě naší dovolené každý našli to své.

Dobré je zapojit do plánování spolucestující a vyjasnit si představy dopředu. Tak se vyhnete zbytečnému zklamání, když budete dělat jen věci, které ten druhý úplně nemusí.

Co budeme jíst?

Samé dobroty. Já osobně miluju poznávat různé jiné kuchyně, chutě a vůně. Co se týká jídla jsem opravdu nadšená, když mohu vybírat bufety, kavárny a restaurace, kam se zajdeme najíst.

Mě bavil i Carrefour v Paříži nebo obchoďáky na Mallorce, kde jsme si s holkama k obědu kupovaly pršut a meloun. Manžel mi říká, že než mě poznal, tak znal jen sladké a slané a já jsem mu otevřela úplně nový svět.

Každopádně my většinou máme snídani v ubytování, když je to možné, ale třeba jen pár dnů, protože si rádi zajdeme i na pozdní snídani do kavárny. Ubytování, která vyhledávám mají často kuchyň, takže není problém si něco rychle udělat. Oběd jíme často někde venku po cestě a k večeři je super si udělat salát. Ať máte den bez vaření.

Nemusíte za jídlo utratit statisíce, když zajdete do postranních uliček, tak většinou natrefíte na restaurace a bufety, které mají super ceny. Já často pro hledání našich občerstvovacích zastávek používám Triadvizor.com

Bezpečnost a cestovní pojištění

Jednoduše, nejezděte tam, kde si myslíte, že se nebudete cítit bezpečně. Každý to má jinak a než abyste se překonávali, tak raději zvolte jinou destinaci.

Cestovní pojištění je nejsnadnější věc ze všech. Online si ho můžete sjednat za pár minut. Stačí jen zadat údaje o vás a spolucestujících, termín a vybrat variantu. Já si většinou beru pojištění, kde je i odpovědnost za škodu. Kdybych náhodou někde něco provedla. Mám zkušenosti s Axou a s AirBank, která má cestovní pojištění přímo v aplikaci.

Přijdeš, zadáš a máš to hotové! Úplná brnkačka.

Mobilní data v zahraničí?

Po Evropě vám bude stačit klasický roaming, který je teď už ve většině tarifů. Mimo EU se dá koupit jednorázová SIM. Pro cestování jsou asi nejdůležitější data, abyste mohli na internet.

Ale když budete mít wifi v ubytování, tak to jde i bez nich. Třeba Google Maps se dají dopředu stáhnout do offline režimu, abyste mohli kouknout na mapu, až budete bez dat.

Co se ještě může hodit?

Myslím, že jsem pokryla většinu témat, kdyby vás přeci jen něco napadlo, tak mi napište do komentářů.

Snad jen ještě zmíním, že si můžete pro jistotu uložit čísla první pomoci v dané zemi někam do mobilu.

Vzít si s sebou třeba power banku, ať vám mobil vydrží nabitý i za hojného focení zážitků. Já používám aplikaci Wallet, kam se dají stáhnout třeba letenky a různé vstupenky a pak máte všechno potřebné pěkně po ruce v mobilu. Hlavně si nemusíte nic tisknout.

Teď už se jen těším, až bude cestování zase jako dřív a budeme si moct užívat svobodu a rozletět a rozjet se do světa.

Všem doporučuji si aspoň jednou zkusit dovolenou na vlastní pěst. Ta cesta je pak víc opravdová a užijete si ji přesně podle sebe. Samozřejmě opakování dělá mistra a čím víc dovolených z vaší dílný zažijete, tím víc budete zkušení cestovatelé a přijdete tomu na chuť.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *