Historický Edinburgh a okolí

Ze skotské Vysočiny jsme se na naší cestě přesunuli do hlavního města Skotska – Edinburku. Po klidu v přírodě daleko od lidí to byl pro nás chvilku šok, ale rychle jsme si zvykli. Mně přišel úplně úžasný edinburský hrad, který je vidět z dálky, protože stojí uprostřed města na velké skále. Nádherný pohled. V celém Skotsku mi přišlo, že jsou takové nadýchané mraky a byly tak nízko, že pohled do dálky byl vždy takový tajemný.

Přečtěte si, kam jsme se během tří dnů v Edinburghu podívali:

Ubytování nad pravou skotskou hospodou

Naše ubytování – Nicolson Apartment – byl pokoj kousek od centra. Super bylo, že dole byla rovnou hospoda a skotské pivo. V bytě jsme našli opravdu všechno. Kompletně vybavená kuchyň, koupelna, ložnice a velký obývák. Hned naproti byl obchod a ve městě plno restaurací. To byla vítaná změna po týdnu v menším městě. Ubytování většinou hledáme na Bookingu.

Magický Edinburský hrad

Po příjezdu jsme šli hned okouknout město udělali jsme takový okruh a došli jsme až k edinburskému hradu. Z něj je krásný výhled na město. Dovnitř na prohlídku jsme nešli, nechtěli jsme stát ve frontě a čas jsme využili na jiné aktivity. Třeba jejich muzeu národní muzeum, kde se neplatí vstup a je tam spousta krásných expozic.

Královská cesta a cukrové fudge

Od edinburského hradu vede taková ulička jako je naše pražská karlova cesta. Také skotská ulička je plná krámků se suvenýry. My jsme zabloudili do jednoho obchodu se sladkostmi. Tyto sladkosti se jmenují fudge a jsou to také karamelky. Miluju je. Mají různé příchutě, třeba se skotskou whisky. Ideální jako dárek, který můžete vzít domů.

Národní skotské muzeum

Ve Skotsku a celkově na britských ostrovech jsou muzea zdarma. Mně v tom skotském nejvíc zaujala expozice s módou a krásnými šaty, pak také dobový nábytek. Výstava techniky, která byla udělaná hravou formou, byla také super.

Měli tam promyšlené taková maličkosti jako byla rozkládací židle, kterou si lidé mohli rozložit před expozicemi. Takových fajn maličkostí pro návštěvníky tam bylo hodně. Obchod se suvenýry a jídelna byla samozřejmost. Já většinou na suvenýry nejsem, ale tady mi přišlo, že věci jsou krásně designové a ne kýčovité. To se mi pak potvrdilo i v Londýně.

Holyrood park - ještě zelenější než zelený

Je královský park, který najdete také kousek od centra Edinburku. Dá se v něm strávit spousta času. Můžete jako my vyšlápnout rovnou na skálu a pak se projít kolem jezírka.

Ze skály jsme si užili zasloužený výhled na město, takže výšlap se vyplatil. Obecně v Edinburku často budete chodit do kopce a z kopce, ale výhledy budou vždycky stát za to.

Ostrov Cramond suchou nohou

Je malý ostrůvek kus cesty autobusem z centra Edinburku. Zajímavé je, že se na něj dostanete pěšky a suchou nohou, i když je to ostrov v moři. Při odlivu k ostrůvku dojdete po pěšince, která je dlouhá asi kilometr. Jen myslete na správné načasování, abyste na ostrůvku nemuseli nocovat. 

Po cestě zpátky z ostrůvku Cramond se určitě stavte v jedné z kavárničekCramond Gallery Bistro, které jsou hned na pobřeží. My jsme se v jedné zastavili a dali jsme si výbornou polévku a zákusek. Tím se dostávám k místům s jídlem, která jsme v Edinburku navštívili.

Kavárny a restaurace

Pokud máte rádi trhané vepřové, tak doporučuji vyzkoušet Oink.

Asijské jídlo jsme vyzkoušeli v Ting Thai Caravan.

Vyrazili jsme také na pozdní snídani do Kilimanjaro Coffee.

Další kavárnu jsme zkusili Press Coffee.

 

Skotsko bych doporučila všem, protože tam najdete všechno. Pro mě bylo Skotsko jako druhý domov. Vyhovovalo mi tamější podnebí, nádherná příroda a milí lidé.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *