Třídění odpadu v Bruselu – oříšek i pro nadšence

Koho zajímá naše třídící a odpadková story, tak si nenechte ujít další řádky. Toto je téma opravdu na celý článek, takže tady je i s fotodokumentací. Pro někoho úsměvné, pro nás v Bruselu denní chleba. Vzhledem k tomu, že já si na třídění zakládám, tak potřebuji všechno vědět na 100 % a dost to řeším. Mám pak hlavu jako balón, tak si ji tu aspoň vypíšu.

Brusel třídí o sto šest

Ale trochu jinak než v Čechách. První věc je, že v každé části Belgie se třídí trochu jinak. Valonsko, Vlámsko a Brusel mají prostě jiná pravidla. Ups. U nás v Bruselu se kupují v krámu pytle na odpadky, ve kterých pak vyhazujete odpad do určených košů. Každý si tak za svůj vlastní odpad platí ještě barevnými igelitovými sáčky.

Upozornění na správné třídění chodí i do schránky

Velká aféra byla, když nám přišel do schránky papír, že blbě třídíme a máme něco změnit. To nás fakt urazilo, protože si na třídění dáváme záležet. Docela šikana, navíc hned vyhrožují pokutou. Dobré ale je, že tu máme nárok na kontejner na odpad zdarma jednou za půl roku (kdyby bylo třeba). Až budeme vyhazovat nábytek nebo dělat rekonstrukci (hudba budoucnosti).

Každopádně aféra se vyřešila, když jsme šli za správcem domu. Hází to prý takhle všem bytům do schránky jako prevenci a zlepšení třídění. Jako je to tu fakt přísný. Když je například na chodníku před vaším domem nepořádek z odpadků, tak dostanete pokutu. To samé, když třídíte do pytlů špatné věci, prostě ten odpad prohlíží a kontrolují. Pak pátrají, kde a u koho se stala chyba.

Barevné rozlišení odpadů je v Bruselu taky jinak

V Bruselu není zvykem, že by stály na ulicích barevné kontejnery. Domy je mají ve svých prostorách.  Velké domy mají své vlastní barevné popelnice (u nás se o ně stará správce). Rodinné domy vyhazují odpad zabalený do barevných pytlů. Velkých kontejnerů, jak je známe v Čechách, jsem viděla v Bruselu jen minimum a to hlavně na sklo.

Tady pro detailisty popis barev. Modrý pytel se tu jmenuje PMD – plasty, kov a lahve. Ovšem nesmí se tam vyhazovat plastové fólie a lahve, které jsou od chemikálií.

Žlutý pytel je na papír a kartony – úplně obráceně než u nás. Vůbec si to nepletu. Po přestěhování jsme řešili, co s velkými kartony z Ikeii, ty se fakt do pytlů na odpadky nevejdou. No, dávají se tu vedle těch popelnic a správce našeho domu je pak všechny vytahá ven pro popeláře. Ale pozor, nesmíte je tam hodit jen tak ladem, je potřeba je složit, aby byl karton co nejmenší. 

Sklo je tu normální sklo bílé a sklo barevné. Pak další, aby toho nebylo málo, je tu pytel na odpad ze zahrady – zelený. Odpad ze záhonů nebo u nás v případě bytu hlína z truhlíků a tak. Ještě je tu oranžový pytel na bio odpad – takový kompost. Jde vám z toho hlava kolem? No nám to na začátku taky nebylo všechno jasné.

Plus je tu ještě další pytel – černý, ten je na směsný odpad. A další hvězda na scéně – bílý pytel, jeho využití se tak trochu překrývá s tím oranžovým, ale dávají se do něj třeba dětské plenky. Takže máme čtyři koše a jedeme bomby. Na olympiádě třídění bychom určitě měli zlatou, stříbrnou i bronzovou medaili. 

Samozřejmě jsou tu i návody na to, jak správně odpad třídit.

Kam vyhodit bublinkovou fólii po stěhování?

Po přestěhování do Bruselu jsme měli spoustu bublinkové fólie a asi 8 vnitřků do polštářů, to jsme chtěli vyhodit. Ale kam s tím? Další drama.

Náš domovní správce hlídá koše jako sup. Odnést to tam pod rouškou tmy by nám stejně nepomohlo, protože jsme se jako jediní zrovna přistěhovali. Nakonec mi pomohl Facebook. Když něco nevíš, tak se zeptej. Skupina expatů na Facebooku opět nezklamala. Co byl pro nás odpad, to bylo pro zájemce z Facebook marketu atraktivní, takže si přijeli a my se zbavili čtyřech plných tašek Ikea. Zajímala je jak bublinková použitá fólie, tak vnitřky z používaných polštářů. Ideál.

Všechno má své pro a proti

Do října 2021 tu nebyla povinnost mít popelnici na odpad. Lidé mohli dávat pytle s různým odpadem před dům. Vždycky je den v týdnu, kdy popeláři přijedou pro jiný odpad, takže ulice Bruselu pořád lemují barevné pytle. Není to úplně estetické a už vůbec ne praktické. 

Každopádně, teď už by měli všichni obyvatelé Bruselu mít takové malé černé popelnice a v nich má být směsný odpad. Ne každý dům ji zatím má. Plus když vyhodíte před dům bio odpad a ten den ho neodvážejí, tak je brzy roztahaný po celém chodníku. Jako nic moc. Není to úplně domyšlené. Vedle v baráku jsou na to specialisti.

Takže třídíme směle dál. Další články o našem životě v Bruselu mám na blogu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *