Mýty a domněnky o antidepresivech

Když jsem začínala na podzim roku 2020 brát antidepresiva, měla jsem spoustu otázek na psychiatra, protože jsem vůbec nevěděla do čeho jdu. Sepsala jsem pár z nich, abyste se prášků nebáli, pokud jste v podobné situaci jako já.

Já nechci chemii…

Jsem si fakt neříkala. Možná jste tuhle větu někdy slyšeli, a nebo si ji řekli už všichni. Je to taková otřepaná fráze. Nejlépe to asi vyvrátil Radkin Honzák, který v jedné své knize píše něco ve smyslu, že v mozku se stejně plno chemie, naše tělo je složené z chemie, takže proč bychom měli mít problém s chemií. Za mě naprostý souhlas.

Změní mi prášky osobnost?

Tohle byla jedna z mých prvních otázek. Co jsou vlastně antidepresiva? Nebudu po nich jen tělo bez duše, které se jen vleče od ničeho k ničemu a z koutku úst mu teče slina. Nebudu mít o nic zájem a budu letargická.

Doktorka na psychiatrii mi vysvětlila, že antidepresiva, (v mém případě inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), nijak neovlivňují osobnost. Fungují tak, že pomáhají vychytat a vstřebat serotonin v našem těle, abychom se cítili lépe. Takže ne, antidepresiva neovlivňují naši osobnost.

Kdy mi prášky pomohou?

Byla jsem hodně překvapená, když jsem zjistila, že antidepresiva začnou zabírat až po 3-6 týdnech. U mě to bylo asi po měsíci braní prášků. V těle se musí serotonin stabilizovat, a to nějakou dobu trvá, proto takhle dlouhá doba. U každého je tohle období ale jiné.

V mém případě jsem na začátku ještě k antidepresivům musela brát Neurol, protože jsem měla noční paniky, se kterými jsem nemohla fungovat. Ale jak jsem psala, u každého je to jiné a je vždycky potřeba se poradit s psychiatrem.

Jak antidepresiva pomáhají?

Antidepresiva mi začala fungovat asi po měsíci. Na začátku jsem měla vedlejší účinky, o kterých píšu v dalším článku. Po poradě s doktorkou jsem se snažila vydržet a zatnou zuby, protože mi bylo řečeno, že vedlejší účinky ustoupí po měsíci. A také to tak bylo. Uf, byla jsem moc ráda!

Prášky mi pomohly celkově sklidnit nerovovou soustavu. Já jsem teda skončila i v práci a na všechno jsem se vybodla, takže těch faktorů, co ovlivnily můj klid bylo víc. Paniky mi úplně nezmizely, na to mě psychiatr upozorňoval. ALE jsou mnohem méně časté a mají slabší projevy. Díky tomu se mohu soustředit na techniky, kterými se je snažím odbourat.

Jak dlouho budu muset prášky brát?

Při první návštěvě doktora jsem se ptala i na délku užívání antidepresiv. Po zjištění, že zabírají až po delší době mi tak nějak bylo jasné, že ta léčba bude běh na delší trať a nemýlila jsem se. Kůra podle psychiatra trvá půl roku až rok od té doby, co vám antidepresiva zaberou. Mně prášky zabraly v prosinci, takže první možnost, kdy bych je mohla vysadit jsou v květnu. Tam je vždycky důležité se domluvit individuálně s doktorem, co vám doporučí. Já se chystám prášky vysadit. Tak mi držte palce, ať to klapne. A když to neklapne, nevadí, hlavně chci být psychicky v pohodě.

Vysazování stejně jako začátek braní prášků se musí dělat postupně. Týden nebo dva je potřeba brát jen část dávky a pak zvýšit na plnou porci. Je to úplná věda, ale tělo se s prášky musí skamarádit pomalu.

Co alkohol, ten už nemohu nikdy pít?

Tahle otázka mě se přiznám nenapadla, ale doktorka to říkala v takovém obecném doporučení pro užívání antidepresiv. Můžete si dát skleničku nebo dvě, ale není to na celovečerní popíjení. Tady je důležité zmínit zase, každý to má jinak. U lidí s panickou poruchou pití alkoholu většinou vyvolává ještě větší ataky. Takže je potřeba zkoušet, když vám to nedělá dobře, tak to nedělejte.

Já si můžu dát skleničku vína nebo pivo, ale nesmím to přehnat a upřímně jsem ráda, že jsem v klidu a tolik mě pití zase neláká. Své jsem si už asi vypila.

Budu moct řídit auto?

Dobrá zpráva, anooo. Antidepresiva na tohle nemají vliv. Třeba u mě byl spíš problém, že jsem si nevěřila, bála jsem se, abych při jízdě neměla panický záchvat. Takže jsem nejdřív musela získat sebevědomí, co se týká paniky samotné. Ale vždycky jsem řídila ráda, a i dál mě to spíš uklidňuje.

Přiberu / zhubnu?

O tom, že se může při braní antidepresiv tloustnout, jsem se dozvěděla až z internetových diskuzí. Má zkušenost je taková, že mám po pěti měsících pořád stejnou váhu. Na začátku jsem dala dolu pár kilo, ale to bylo kvůli panikám, vyčerpání a tomu, že jsem do sebe nemohla narvat ani kus jídla. Pak se mi váha vrátila na tu stejnou, kterou teď mám.

Nemám strach z toho, že přiberu, kvůli antidepresivům se nepřibírá. Jen člověka uklidní a mohou vyvolat větší chuť k jídlu, tak je to jen o tom, že se prostě moc necpete. Hlavně ona je vyvážená strava důležitou součástí přístupu k léčbě panické poruchy jako takové. Tak se vám hlídání váhy a jídla bude hodit.

Antidepresiva nejsou stigma!

Snad vám tento článek dal aspoň pár základních informací a antidepresiva nebudou už tak obávané téma. Myslím, že když v mé sociální bublině řeknu, že beru antidepresiva, tak to není žádná ostuda a nikdo se mi za to nesměje a nemám stigma. Kéž by to tak měli všichni.

Psychické nemoci by měly být vnímány jako všechny ostatní, i když nejsou vidět.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *