Svatební fotograf a video – vyplatí se to?

Za sebe a doufám, že i za manžela, můžu říct 100 %, ANO. Rozhodně jděte do svatebních fotek i do videa. Nejsou to úplně malé položky v rozpočtu, ale svatbu máte většinou jen jednu a vzpomínky vám v hlavě budou pomalu blednout, ať chcete nebo ne. Díky fotkám a videu si ten váš krásný den znovu a kdykoliv připomenete.

Připravila jsem pro vás pár rad, které se mohou hodit. Protože spolupráce s fotografem a kameramanem by měla být domluvená opravdu dobře, abyste byli s výsledkem co nejvíc spokojeni. Jsou věci, co vám třeba ani nedojdou, ale měli byste je domluvit.

Fotky

Kde mám sehnat fotografa?

Když plánujete svatbu a dojde v seznamu úkolů na fotografa, tak jdete určitě googlit. Já vám zase doporučuji, jak je mým dobrým zvykem, zeptejte se známých, v rodině, kolegů, jestli nemají fotografa, se kterým mají zkušenost. Není nic lepšího než prověřený člověk, který už s tím má zkušenosti. Protože se můžete kouknout na výsledky jeho práce. Nikdo totiž nechce nekvalitní fotky.

Dostala jsem doporučení na Honzu Pecha, kterého jsem znala z dětství a od ségry jsem věděla, že se teď věnuje focení. Nejvíc super věc byla, že má web, kde je opravdu všechno krásně popsané a víte tak dopředu do čeho jdete.

Na co myslet při výběru fotografa?

Já jsem propátrala Honzův web a zjišťovala jsem, jestli jeho způsob focení mi bude vyhovovat. Koukala jsem, jaké dělal fotky z jiných svateb a v hlavě jsem si pomalu hrubě sesumírovala, co by asi tak vyhovovalo nám.

Zaujalo mě předsvatební focení, které šlo dobře kombinovat se zkouškou makeupu. Takže smáznete dvě mouchy jednou ranou. Necháte se zkušebně nalíčit, učesat (tohle doporučuju vždy dopředu ověřit) a rovnou se krásná a upravená vyfotíte.

Také jsem samozřejmě koukala po ceně a moc mě potěšilo, že to Honza měl na webu všechno napsané a nebylo potřeba dělat speciální nabídku. 

Svatební líčení

Toto byl pro mě naprosto spirituální a nadpozemský zážitek, protože Kačenka Lorencová ze sebe vyzařuje tak skvělou ženskou a vílí energii, že je pro vás i zkušební líčení úplná paráda. Na Kačenku jsem dostala kontakt od kolegy (zase se vyplatilo mít známé a zeptat se). Nejprve jsem od ní do mailu dostala dotazník, kde bylo pár otázek, co bych si představovala, jaké barvy, jaký účes … Nakonec jí ale časově vycházelo jen líčení, takže účes na svatbě mi udělala kamarádka kadeřnice. Každopádně na zkoušce mě Kačenka rovnou i učesala, a to všechno bylo v ceně.

Její líčení vypadalo opravdu moc přirozeně, nezměnilo mi to rysy v obličeji, jen podtrhlo, co mělo být podtrženo a zakrylo nedostatky. Já bojuji dost s pupínky na krku a ty naprosto perfektně zakryla. Dokonce se nenechala rozhodit ani mou reakcí pleti na stres ve svatební den, když se mi ve výstřihu udělaly takové červené fleky, (občas je mám z alkoholu a stresu, možná taky znáte). Výstřih i s fleky mi zalíčila a nikde se nic nerozmazalo, nerozteklo, líčení krásně drželo celý den. A to nám prosím lilo jako z konve.

Všem fakt doporučuju dopřát si takový zážitek.

Svatební účes

Jak jsem psala, tak na předsvatební focení mě učesala Kačenka Lorencová. Ale na tu hlavní událost jsem oslovila kamarádku Ivetu, která je kadeřnice. Už se známe dlouho a byla na svatbě naším milým hostem, takže jsem měla jistotu, že účes bude celý den pod profesionální kontrolou.

Měly jsme společně jednu zkoušku, kde mi Iveta zkusila účes udělat a pak na místě ho vystřihla opět bravurně. Zvolila jsem rozpuštěné vlasy jen sepnuté vzadu sponkou z čerstvých květin. Udělala jsem to proto, že mě trápí pupínky na krku a nechtěla jsem na fotkách pak mít tyto nedostatky vidět.

Domluvit si s fotografem vaše očekávání

Když se vrátím k focení, tak je určitě dobré si domluvit, co od fotografa očekáváte. Kdy je schopný vám hotové fotky poslat nebo jestli bude první jen nějaký náhled.

K čemu je dobrý plán focení?

Co to má být? To jsem také úplně nevěděla, ale Honza mi osvětlil, že se můžeme domluvit na tom: kolik má udělat fotek s babičkou, s rodinou, se psem. Jedna rodina zvlášť, druhá zvlášť, pak půjdeme fotit ven, pak dovnitř, vezme si s sebou to a to. Možná se vám všechno tohle zdá jako samozřejmost, ale když se domluvíte dopředu, tak vám pak nebudou chybět nějaké fotky do sbírky. Rozmyslete si, co chcete.

My jsme měli předsvatební focení v místě, kde žijeme a na místech, kam rádi chodíme se psem. Pak focení v den svatby, kde Honza fotil: přípravy, obřad, jídlo, hosty, společné fotky, focení venku jen ženich a nevěsta, večerní party.

Těch možností je opravdu strašně moc, stačí se jen zamyslet. 

Předsvatební focení

Aneb spolupráce nanečisto. Můžete si cvičně vyzkoušet, jak bude vypadat vaše líčení a účes na fotkách. Fotograf vám řekne, jak se máte tvářit, co nedělat a co dělat. Ideálně i jak si stoupnout a kam si stoupnout, aby fotky vypadaly přirozeně.

Jedna dobrá rada, když si dáváte na fotkách pusu, tak zavřete oči. Vždycky. Vypadá to mnohem lépe.

Co je také super výhoda, že fotky z předsvatebního focení pak můžete využít třeba jako já pro svůj vlastní web, pro profesionální sociální sítě a máte památku, kterou se samozřejmě dá pochlubit na Facebooku.

Co na si předsvatební focení obléknout?

My jsme chtěli mít na sobě hlavně něco pohodlného v čem se projdeme s fotografem po Praze a v čem nám to bude slušet. Co jsme zvolili se můžete podívat na fotkách.

Mám ale kamarádku, která je mistryně v plánování focení a v samotném focení. Věřím, že ona by si připravila na focení třeba dva outfity a během akce se převlékla. Také to můžete udělat, když se s fotografem domluvíte a budete se mít, kde převléknout.

Fantazii se meze nekladou.

Jaké předsvatební fotky udělat?

Naše kulisy byl Karlín a Invalidovna, kde žijeme a máme to tu rádi. Vybrali jsme si místa, kde by se nám líbilo se vyfotit a pak v průběhu akce jsme ještě další doplnili po poradě s fotografem.

Dokonce jsme navštívili i místo svatby, Opero, aby si ho fotograf mohl dopředu prohlédnout a věděl do čeho jde. Rovnou nám tam cvaknul pár prvních fotek, kde jsme ještě byli hodně strnulí, ale pak jsme se postupně uvolnili. Není to žádná sranda být pořád uvolněný, ale máte za sebou skvělý trénink na svatební den, kde ta dávka focení bude mnohem větší.

Svatební den je tu!

Ideální je, když fotografa na svatbě vůbec nevnímáte, nijak vás neruší a vy prostě prožijete den, kde se chováte podle svých aktuálních emocí. Pak to vidíte na fotkách, které jsou krásné a opravdové.

Já musím říct, že když pak máte naplánované společné focení jako novomanželé a my jsme ho měli ještě venku v dešti, tak už se vám pak nechce usmívat a už nemůžete. Ale vždycky jsem se z toho odmítání probrala a říkala jsem si, že je to jen jeden den a pak už na mě nebude mířit žádný foťák. Navíc fotograf byl super a měl s námi fakt velkou trpělivost.

Jak si nechat poslat fotky?

Výsledky fotek jsme od fotografa Honzy měli asi do týdne. Nejdřív nám je poslal uložené na Google drivu myslím, (teď už mě možná paměť klame) a pak fotky dorazily ještě na flashce. Co jsem chtěla, aby fotky nebyly nijak zmenšené, protože to je na úkor jejich rozlišení. S nezmenšenými fotkami si můžete pak nechat vyvolat i velkoformátové fotky. 

Video

Zvažovali jsme, jestli si nechat udělat ještě i svatební video. Oba jsme si na začátku představovali nudný dvouhodinový záznam, jak bývaly takové ty VHS z 90. let. Nechci se nikoho dotknout, chápu, že byly jiné technologie. Nakonec jsem koukla na inspiraci na Instagram a na svatební video mé kamarádky Bárb (mistryně focení a outfitů) a věděla jsem, že něco podobného bych také chtěla.

Tím hlavním důvodem bylo, že po zhlédnutí svatebního videa mé kamarádky, jsem si připadala jakobych s nimi prožila celý jejich svatební den. Já jsem na něm bohužel kvůli nemoci nemohla být a tohle byla dvouminutová naprosto ideální návštěva svatby.

Chtěla jsem si svou svatbu připomínat také takovým videem, které svou délkou nebude nudit, ale zároveň obsáhne celé den. A nastal výběr kameramana.

Kde mám sehnat kameramana, ty dělají filmy jen do televize, ne?

Zase radím, zkuste rozhodit sítě mezi známé. Mě vytrhla trn z paty zase ségra, která má spolužáka a ten se věnuje svatebnímu videu. A přesně v takové krátké a nápadité formě, jakou jsem chtěla. Ale neměl čas v našem termínu … Naštěstí mi doporučil kolegu. Uff.

A co cena?

Byla srovnatelná s focením. Není to levná záležitost, ale já těch peněz vůbec nelituji, protože máme video, kterém nám bude stále připomínat ten náš krásný den. Díky němu si můžeme kdykoliv oživit obrazy v naší paměti, aby nevybledly. Našetřete si, opravdu se to vyplatí.

Očekávání a jaké chtít scény?

Zase je fajn si s kameramanem říct, co a jak chcete. Například: Chci natočit celý den postupně po sobě nebo rozházeně a scény, které na sebe nemusí vůbec navazovat. Také jsme dostali za úkol si k videu vybrat hudbu. Zvolili jsme nakonec dvě písničky. 

Jinak někteří kameramani (a možná budete mít i takové známé), točí záběry i z dronu. To je super, když máte svatbu třeba někde mimo město.

Mohu komentovat výsledné video a nechat ho upravit?

No jasně. Domluvte se s kameramanem na začátku, jestli vám první pošle nějakou hrubou verzi a společně si ji odklepnete, aby mohl pokračovat dál. Je možné to také nechat na něm, a pak už třeba jen dávat menší komentáře.

Každopádně je to proces a musíte kameramanovi všechno vysvětlit pořádně, ať ví, co přesně chcete.

Focení, video a líčení je speciální kapitola, na kterou je potřeba si nechat peníze ve svatebním rozpočtu. A také počítat s tím, že vás jejich plánování bude stát nějaký čas. Ale věřte mi, ta časová investice se vám násobně vyplatí. Navíc tenhle článek by vám mohl docela pomoci.

A to je všechno

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *